SÜPER GENCLİK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SÜPER GENCLİK

Herkes icin Süper Bir Forum

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kossendey: Ab ÜyelİĞİ İÇ Polİtİkaya Malzeme Yapilmasin"

YazarMesaj
SyNdRoMe
Admin
Admin
SyNdRoMe

Kossendey: Ab ÜyelİĞİ İÇ Polİtİkaya Malzeme Yapilmasin" Empty
MesajKonu: Kossendey: Ab ÜyelİĞİ İÇ Polİtİkaya Malzeme Yapilmasin"   Kossendey: Ab ÜyelİĞİ İÇ Polİtİkaya Malzeme Yapilmasin" Icon_minitimePaz Tem. 06, 2008 7:03 pm

Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı ve Türkiye-Almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Thomas Kossendey, Türkiye'nin AB üyeliği konusunun Türkiye'de iç politikaya malzeme yapılmaması gerektiğini söyledi.

Kossendey, Deutsche Welle (DW) radyosunun Türkçe servisine verdiği demeçte, ''Sizin partinizden, yani Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nden (CDU) Türkiye'nin AB üyeliğine karşı sesler yükseliyor. Siz Türkiye'nin tam üyeliğine nasıl yaklaşıyorsunuz?'' sorusuna şu karşılığı verdi:

''Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Türkiye'yi AB yolunda destekleyeceğimiz, resmi olarak hükümet protokolünde yer alıyor. Sonunda Türkiye'ye Avrupa yolunda ne olacağı sorusunun ikinci planda kaldığını düşünüyorum. Türkiye'ye sonunda ne olursa olsun AB yolunda yapıcı bir destek vermek için çaba harcamamız gerektiğini düşünüyorum. Türkiye Avrupa için ne ifade ediyorsa, Avrupa da Türkiye için o anlama geliyor ve bu konu, iç politikaya ilişkin tartışmalara malzeme yapılmasından çok daha önemli.''

AK Parti'nin kapatılması davasıyla ilgili olarak da ''AK Parti'nin son seçimlerden olağanüstü iyi bir sonuçla çıktığını gördük. Ancak, daha sonra bazı şeylerin yolunda gitmediğine inanıyorum. (Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan'ın gündeme getirdiği ilk konulardan birinin türban olmasını bir hata olarak değerlendiriyorum. Erdoğan'ın, siyasi bir sembol olan türbanı aşacak içerikte bir anayasa değişikliği yapmasını dilerdim'' dedi. ,

Anayasa Mahkemesinin üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğini iptal etmesinin ''laiklik çizgisinde siyasi bir karar'' olduğunu savunan Kossenbey, ''AK Parti'nin seçimlerde halkın onayını almasından sonra, ilk iş olarak türbanı gündeme getirmesinin yanlış olduğuna inanıyorum. Bu tutum Avrupa'da sempatiyle karşılanmadı, Türkiye'de karışıklık yarattı. Bence böyle dini bir sembole siyasi ya da siyasi bir simgeye dini bir anlam yüklemeye çalışmak yanlış. Bu sadece karışıklık yaratıyor ve kadınlara da bir yararı yok. Ve gördüğümüz gibi Türkiye'de iç huzurun sağlanmasına da yardımcı olmuyor'' dedi.
https://supergenclik.yetkin-forum.com

Kossendey: Ab ÜyelİĞİ İÇ Polİtİkaya Malzeme Yapilmasin"
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-