SÜPER GENCLİK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SÜPER GENCLİK

Herkes icin Süper Bir Forum

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Evlerİ Su Altinda Kalan KÖylÜler 30 Yil Sonra Afet Konutlarina KavuŞtu

YazarMesaj
SyNdRoMe
Admin
Admin
SyNdRoMe

Evlerİ Su Altinda Kalan KÖylÜler 30 Yil Sonra Afet Konutlarina KavuŞtu Empty
MesajKonu: Evlerİ Su Altinda Kalan KÖylÜler 30 Yil Sonra Afet Konutlarina KavuŞtu   Evlerİ Su Altinda Kalan KÖylÜler 30 Yil Sonra Afet Konutlarina KavuŞtu Icon_minitimePaz Tem. 06, 2008 7:01 pm

Van'da, arazileri 30 yıl önce Sarımehmet Barajı'nın suları altında kalan Muradiye, Çakmak ve Akçaçay köyleri ile Özalp'ın Çırak köyü halkı 30 yıl sonra kendileri için yapılan afet konutlarına kavuştu.

Van'da baraj altında kalan 4 köy için yapılan 78 konutun anahtarları Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in katılımıyla hak sahiplerine teslim edildi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Tarım Kent Uygulaması kapsamından Van-Erciş karayolu üzerinde yaptırılan 78 adet afet konutun anahtarlarını sahiplerine, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik verdi. Maliye Bakanı Unakıtan, 30 yıl önce bu konutların yapımının planlandığını, ancak 1992 yılında karar alınmasına rağmen kendi hükümetleri döneminde yapıldığını anımsatarak, Bakan Çelik'in katkısının önemli olduğunun altını çizdi. Batı illerinin bir çok yerinde böyle bir okul olmadığını dile getiren Unakıtan, "Birincisi çocuklarınızı ve kızlarını okula gönderin. Sakın göndermemezlik yapmayın. İkincisi bu güzel evlere geçtiniz de bir de bunun hakkını verin. Evlerinizin etrafına ağaç dikin. Dikin, bir fidan bardakla sulasanız yetişir. Devlet gelip fidan diksin diye sakın düşünmeyin" dedi.

KDV'nin fazla alındığı duyumunu aldığını dile getiren Unakıtan, "Gidince bir bakayım. İndirme imkanı varsa indireyim. Söz vermeyeyim ama bir bakayım. Gelirken torbaya baktım nasıl olsa para var. Yani sizden çok para almaya ihtiyacımız yok" şeklinde konuştu.

Konuşması sırasında evler için biçilen 95 bin YTL ücretlendirmenin fazla olduğunu ifade eden köylülere, Bakan Unakıtan, "Size yer verilmiş. Bir de 30 dönüm arazi verilmiş. Biraz da çalışın ödersiniz. Çok değil" cevabını verdi. Köylülerin Sağlık Ocağı isteğine Unakıtan, "Sizin canınız sağ olsun. Hüseyin Çelik size ne sağlık ocakları yaptırır" dedi.

Unakıtan, vatandaşlarla diyalog halinde sürdürdüğü konuşmasında, KDV ve taksitlendirme konusunda çaresine bakacaklarını belirterek, "Ancak Yeşil köylüler siz de bana söz verin buralara iyi bakın. Yeşillendirin" şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise hükümetin bölgede sosyal ve afet konutlarında yaptığı çalışmaları anlattı. Çelik, hükümet olarak afete uğrayan, çaresiz ve desteğe muhtaç vatandaşların yanında yer aldıklarını, bundan sonra da yer almaya devam edeceklerini söyledi. Konutların hikayesinin 1978 yılına dayandığını ve köylülerin 30 yıldır evlerinin yapılmasını beklediğini vurgulayan Çelik, şöyle dedi: "Biz fakirin- fukaranın yanında olan bir hükümetiz. Diğerlerinden farkımız da budur. Sizin kederiniz, bizim kederimiz; sevinciniz bizim sevincimizdir. Bugün de sevincinizi paylaşmak için buradayız. Evlerinizde güle güle oturun. 78 konut, okul, cami ve alışveriş merkezi bulunan köyün herkese hayırlı olmasını diliyorum."

Konuşmalardan sonra Bakanlar Çelik ve Unakıtan, bazı köylülerin evlerinin anahtarlarını teslim etti. Köylülerle hatıra fotoğrafı çeken bakanlara yaklaşan köylü kızlar, halı kursu isteğinde bulundu. Bakan Çelik, Milli Eğitim Müdürü'ne talimat verirken, Bakan Unakıtan da halı tezgahını kendisinin vereceğini söyledi. Konutlardan birini gezen bakanlar daha sonra köylülerle vedalaşarak ayrıldı.
https://supergenclik.yetkin-forum.com

Evlerİ Su Altinda Kalan KÖylÜler 30 Yil Sonra Afet Konutlarina KavuŞtu
1 sayfadaki 1 sayfası